samochód

Jakie letnie opony wybrać?

Na rynku mamy ogromny wybór opon letnich zarówno polskich, jak i zagranicznych producentów. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami dokonać odpowiedniego wyboru, zawsze mamy możliwość zwrócenia się do fachowców, którzy doradzą. W zakładach wulkanizacyjnych wymienimy opony zimowe na opony letnie, a niektóre zakłady nawet umożliwiają nam przechowanie opon do następnej wymiany. Aby opony letnie dłużej służyły należy sprawdzić wszystkie parametry, które decydują o jak najmniejszym ich zużywaniu. Najważniejsze chyba jest ciśnienie w kołach. Ciśnienie ubywa z opon w sposób naturalny na skutek oddychania gumy oraz przez nieszczelność wentyli.

Należy badać je często. Mniejsze ciśnienie w oponach zdecydowanie pogarsza ich funkcje. Letnie opony nie pozwalają jednak na taką przyczepność kol do powierzchni jedni w przypadku, gdy jest ona oblodzona i śliska. Kierowca samochodu wyposażonego w opony letnie musi odpowiednio wcześniej zwalniać i zachowywać większy dystans do poprzedzającego go pojazdu, bo droga hamowania w tym przypadku jest dłuższa. Jednak, nawet przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności nie uniknie on nieprzewidzianych sytuacji, takich jak wybiegnięcie dziecka na drogę, czy też gwałtownie hamującego pojazdu jadącego przed naszym.

W takiej sytuacji przyczepność opon letnich jest mniejsza i może dojść do nieszczęścia. W sytuacji podjazdów pod  górkę, porównywanie opon letnich i zimowych jest czymś zupełnie nie na miejscu. W przypadku, gdy spadnie śnieg, samochody poruszające się na oponach letnich  kapitulują przy próbach podjazdu na najmniejsze choćby wzniesienie. Opony letnie nie zdają egzaminu w zimie, kiedy próbujemy omijać jakąś przeszkodę czy pokonywać zakręty. Biorąc powyższe pod uwagę  koniecznie, kiedy temperatura na dworze spada, należy wymienić opony letnie na zimowe, ponieważ nawet ostrożna i powolna jazda na oponach letnich może zdać się na nic w obliczu nieprzewidywanych sytuacji na drodze. Chyba nikogo nie  trzeba przekonywać, że od tego jakie opony ma nasz samochód, którym się poruszamy po drogach zależy nasze bezpieczeństwo.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *