samochód

Bieżnik opony, a temperatura

Wydaje się,  że dziś mielibyśmy kłopoty ze znalezieniem takich kierowców, którzy nie potrafiliby wymienić przynajmniej dwóch powodów z jakich należy zmieniać opony letnie na zimowe i odwrotnie. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Bieżnik opony letniej ma zupełnie inny wygląd niż bieżnik opony zimowej,  który jest głębszy, wyposażony w szerokie rowki i duże kostki, bo tego wymagają zimowe warunki na drodze- woda, błoto pośniegowe. Okres wymiany opon letnich na zimowe jest okresem umownym. Jeśli temperatura powietrza, przez jakiś okres utrzymuje się powyżej 7  stopni Celsjusza, to bezwzględnie należy wymienić opony zimowe na opony letnie.

Opony letnie są mniej elastyczne od zimowych , a przy niższych temperaturach sztywnieją, co powoduje nawet ich ślizganie. Kierowcy zauważają  dłuższą żywotność opon letnich. Wolniej niż w zimowych ściera się bieżnik. Być może spowodowane jest to też tym,  że latem opony nie są narażone na działanie soli, która jest dodawana do piasku w czasie prac związanych z utrzymaniem przejezdności dróg. Niektórzy kierowcy , aby nie kupować opon letnich decydują się na opony wielosezonowe. Wymiana opon zimowych na opony letnie to jedna z podstawowych czynności, które należy wykonać przygotowując samochód do jazdy w sezonie wiosennym i letnim.

Nie powinniśmy zapominać, że to, jakie opony letnie powinniśmy wybrać zależy również od przepisów ruchu drogowego, które mówią miedzy innymi,  że opony montowane na tej samej osi muszą być tej samej marki, tego samego rozmiaru czy tej samej kategorii zastosowania, tej samej struktury, o tym samym indeksie nośności i o tym samym symbolu prędkości. Każdy kierowca ma wpływ na trwałość opon letnich, czy zimowych w swoim samochodzie. Przede wszystkim kierowca nie powinien zbyt szybko jeździć. Kiedy jeździmy po drogach w okresie letnim opony letnie dają lepsza kontrole nad samochodem, mają lepszą przyczepność do powierzchni, co przekłada się na krótsza drogę hamowania. Mała elastyczność mieszanki gum, z których zrobiona jest opona letnia, przy niskich temperaturach sztywnieje.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *